poniedziałek, 21 września 2015

Relacja ze spotkania siedleckich mam: "Wychowanie bez kar i nagród"


8 września spotkałyśmy się z mamami, aby omówić bardzo istotny, ale również kontrowersyjny temat dotyczący wychowania bez kar i nagród. Czy da się wychowywać nasze dziecko bez karania je za złe zachowanie? Spotkanie poprowadziła Aleksandra Jurkowska, nauczycielka i blogerka, mama 2 Klusków (http://www.naszekluski.pl/). 
Najpierw zastanawiałyśmy się nad tym czym jest spowodowane złe zachowanie naszych dzieci i doszłyśmy do wniosku, że nasze dzieci nie zachowują się źle, bo chcą nam zrobić na złość. Te "złe" zachowania są etapami w ich rozwoju i każde dziecko musi przez nie przejść np. tzw. "bunt dwulatka" czy gryzienie najbliższych. Czy wasze dziecko też Was gryzło lub szczypało? 
Kolejnym ważnym stwierdzeniem w czasie naszej dyskusji było to, że dzieci naśladują zachowania osób dorosłych, a tym bardziej rodziców. Na przykład: dajemy za karę dziecku klapsa, a ono po jakimś czasie podchodzi i bije rówieśnika z piaskownicy i my wtedy mówimy dziecku, że nie wolno bić kolegów. co wtedy myśli sobie dziecko? Ale mamusia mnie uderzyła?
Kolejna z wielu myśli, które warto podkreślić mówi o cierpliwości, spokoju i dobrym samopoczuciu rodzica. Jeśli my jesteśmy opanowani i potrafimy kontrolować swoje emocje to nasze  metody wychowania będą bardziej racjonalne i przemyślane.

Chciałabyś do nas dołączyć? Nic prostszego: śledź terminy naszych kolejnych spotkań na Klub Mam "Aktywna Mama" lub w zakładce  albo od razu napisz do nas: klub.aktywna.mama@gmail.com.
Kolejne spotkanie Klubu Mam w Siedlcach już 17 października.Zapraszamy wszystkie obecne oraz przyszłe
 Mamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz